Myślisz o zakupie wykrywacza? Chciałbyś zostać poszukiwaczem skarbów? Od czego zacząć? Gdzie szukać? Co możesz znaleźć? 0
Myślisz o zakupie wykrywacza? Chciałbyś zostać poszukiwaczem skarbów? Od czego zacząć? Gdzie szukać? Co możesz znaleźć?

Pierwsze wykrywacze metali zwane „minerskimi” stosowane były przez wojsko. Służyły do wykrywania min, które były dość duże i zakopane płytko pod powierzchnią gruntu. Działanie takiego wykrywacza polegało na rozstrajaniu się jednego z dwóch generatorów. Częstotliwość różnicowa dawała sygnał akustyczny w momencie pojawienia się metalu. Obecnie - przy stosowaniu min, w których powierzchnia metalowa jest bardzo mała - takie wykrywacze nie spełniają już swojej funkcji. Wykrywacze BFO (Beat Frequency Oscillator) pracowały na częstotliwości ok. 500 kHz.

Drugi rodzaj urządzeń do wykrywania metali to wykrywacze PI (Pulse Induction). Pracują na częstotliwości ok. 100 Hz. Nie potrafią one rozróżniać metali. Ich niewątpliwą zaletą jest brak spadku zasięgu w gruncie (duża głębokość wykrywania). Wady to duży pobór prądu, mniejsza stabilność i konieczność częstych kalibracji.

Obecnie najbardziej popularne wykrywacze metali to wykrywacze VLF (Very Low Frequency). Pracują na niskich częstotliwościach od ok. 5 do ok. 25 kHz. Niska częstotliwość pracy wykrywacza pozwoliła na zmniejszenie tzw. efektu gruntowego (zmniejszenia zasięgu w gruncie względem zasięgu w powietrzu). Wykrywacze VLF w sondzie posiadają cewkę nadawczą i odbiorczą. Zakłócenie pola elektromagnetycznego między dwoma cewkami powoduje wygenerowanie sygnału akustycznego lub jego zmianę. Wykrywacze VLF dobrze reagują na drobne przedmioty (np. monety).

czytaj całość »
Kodeks poszukiwacza 0

KODEKS POSZUKIWACZA

 

  1. Pamiętaj,że jesteś poszukiwaczem, a nie barbarzyńcą, a twoje postępowanie kształtuje opinię o wszystkich poszukiwaczach.

  2. Przestrzegaj prawa. Nie naruszaj stanowisk archeologicznych i obiektów podlegających ochronie. Uzyskaj wszelkie niezbędne zezwolenia władz lub właścicieli, jeśli są one potrzebne.Poszukiwacz

  3. Uszanuj zmarłych. Jeśli znajdziesz szczątki ludzkie, powiadom Policję; pamiętaj, że przedmioty znalezione przy zwłokach mogą pomóc w ich identyfikacji.

  4. Pamiętaj, że zabytki historyczne, świadectwa przeszłości, należą do nas wszystkich, współczesnych i przyszłych pokoleń. Jeśli natrafisz na stanowisko archeologiczne - zabezpiecz je i powiadom służby konserwatorskie.

  5. Jeżeli znalazłeś jakikolwiek przedmiot, co do którego masz przypuszczenia, że zawiera ładunek wybuchowy, to zabezpiecz w możliwy dla ciebie sposób i zawiadom odpowiednie służby.

  6. Bezmyślnie nie niszcz przyrody bo jesteś jej częścią - staraj się nie zostawiać śladów swojej bytności w terenie, jeżeli możesz zabierz znalezione śmieci ze sobą.

  7. Rozwijaj swoje zainteresowania i namawiaj do tego innych - dziel się zdobytą wiedzą, nie ubędzie Ci jej, a możesz wiele zyskać.

  8. Uszanuj ciekawość spotkanych osób. One także mogą ci pomóc.

  9. Utrzymuj dobre kontakty z innymi poszukiwaczami i namawiaj ich do przestrzegania Kodeksu.

  10. Pamiętaj, że reprezentujesz elitę wśród pasjonatów historii. Pokaż więc, że jesteś dumnym odkrywcą szanującym prawo.


Wykrywanie metali jest doskonałą zabawą, ale także odpowiedzialnym działaniem. Etyka związana z wykrywaniem jest żywotną częścią tej działalności. Gdy zajmujesz się poszukiwaniem, reprezentujesz szeroką społeczność zajmującą się wykrywaniem metali. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy jak będzie postrzegane to hobby!

 

Źródło: Odkrywca, Zdjęcie: Joe Mabel

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl